Kroacia nderon komandant Tonin me medalje për luftën në Kroaci

3535

Shteti kroat ka ndarë medalje për Heroin Xhelal Hajda – Tonin për luftën e tij në Kroaci.

Këtë e ka bërë të ditur Xhafer Kadiri, bashkëluftëtar i Tonit.

“Pas shumë mundimeve dhe tentimeve ia arritëm që shteti kroat ta nderojë bashkëatdhetarin tonë Xhelalin me medalje për luftën mbrojtëse të popullit kroat. Kjo duhet të na bëjë krenarë sidomos edhe për arsyen se Xhelali përveç që luftoi për Kosovën u tregua lufttëtarë i zoti edhe në Kroaci.
Prandaj, miq te nderuar ju njoftoj se më datën 16.10.2017 kjo medalje, do i jepet familjes Hajda në mënyrë solemne.
Komandanti ynë legjendar, ti kahere e ke merituar këtë, i paharruar qoftëemri yt dhe kujtimi për ty! Me respekt, Komandant Xhafa”, ka shkruar Kadiri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here